SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ İSKELE KURU İNCİR

İncirin güneşte veya fırında kurutulmasıyla elde edilen kuru meyveye kuru incir denir. Kuru incir sade olarak tüketilebileceği gibi tatlı tariflerinde de kullanılabilir.
İskele Ürünleri

SAĞLIKLI BİR ATIŞTIRMALIK

Size ünlü düşünür ve bilim insanı İbn-i Sina’dan oldukça sağlıklı ve lezzetli bir kür tarifi: 40 adet kuru inciri bir kavanoza koyun ve kavanozun üstüne zeytinyağını dökün. Üzerini kapatıp 40 gün bekletin, bu süre zarfında incirler zeytinyağını içlerine çekecektir. Her yemekten önce bir incir yiyin. Bu sağlıklı tarife bayılacaksınız!

İskele kuru incir

DALLARINDAN ÖZENLE TOPLANDI

İskele, 350 yıllık köklü bir gelenekle en güzel incirleri sizin için seçiyor, usta ellerde özenle kurutuyor.

İNCİR VE İNSAN

İncir ağacı, antik Yunan ve Roma uygarlıklarında kutsal, mistik bir ağaç olduğu kadar bereketin de simgesiydi. İncir, Yunanlıların ve Spartalıların temel gıdasıydı. Tek tanrılı dinlerde incir kutsal bir meyvedir. Kutsal kitaplarda adı geçer ve dini şenliklerde ikram edilir.

İncir, dutgiller familyasına ait yenilebilir bir meyvedir. Dünya çapında yaygın olarak yetiştirilen bu meyve, tatlı yapımında sık sık kullanılır. İncir meyvesi, ağacı, yaprağı ve sütüyle pek çok kültürde ve inanışta kutsal sayılmış; varlığın, yaşamın, bilgeliğin, bereketin ve aydınlığın sembolü olarak görülmüştür.

Eski Yunanlılarda incir yapraklarının onur verici bir hediye olarak kabul edilmesi, olimpiyatlarda kazanan atletlere yemeleri için incir meyvesi verilmesi ve başlarına incir yaprağından örülmüş taç giydirilmesi, incir ağacının aşırı doğurganlık anlamına gelmesi bunun bir örneğidir.

Eski Romalılar da incire değer vermiş ve imparatorluk boyunca incirin Akdeniz’e yayılmasını sağlamışlar. Roma mitolojisinde Romulus ve Remus (mitolojiye göre Roma şehrinin kurucuları) bir incir ağacının altında doğmuşlar ve “meyveleri yere kadar sarkan incir ağacı altında dişi kurt tarafından emzirilmişler”dir.

ASYA FELSEFESİNDE İNCİR

Asya’ya doğru gidersek, Hintlilerin “Mahabharata Destanı”nda Tanrılar Tanrısı Vishnu, aslında kutsal “incir ağacı”dır. Uzak doğu’da incir ağacı dini bilginin ve ölümsüzlüğün sembolüdür. Ancak, burada kastedilen ölümsüzlük, uzun bir yaşam değil anlamlı geçen bir yaşamdır. Çin’de ölümsüzlük yalnızca bilgi ve ahlakla yakalanabilir.

Siddarta Guata’nın Budizm’in temelini oluşturan ihamı, incir ağacının altında otururken aldığı bilinmektedir. Buddha her şeyi dener. Zengin ve keyifli bir yaşam, felsefe, yoga… Hiçbir şey onu tatmin etmez. Bir incir ağacının altında oturur ve düşünceye dalar ve bu ağacın altında aydınlanır.

Bu nedenle incir ağacı, o günden beri Budist sanatında bir sembol olarak kullanılmaktadır. İncir ağaçlarına Budist tapınaklarında ve tablolarında sık sık yer verilmiştir.

İNCİR VE SEMAVİ DİNLER

İncir Ortadoğu kaynaklı semavi dinlerde de önemli bir yere sahiptir. Eski Ahit’te Yahudi cemaatinin kafasında tasarladığı ve Tanrı’nın onlara lütufta bulunduğu topraklar şöyle tasvir edilmektedir: “Ve Rabbin (Yehova) yollarında yürümek, ve ondan korkmak için onun emirlerini tutacaksın. Çünkü Rab seni iyi diyara, akar vadiler, derelerde ve tepelerde çıkan pınarlar, ve kaynaklar diyarına; buğday, ve arpa, ve asma, ve incir, ve nar diyarına, zeytinyağı ve bal diyarına götürüyor.” (Tesniye 6-8)

İncil’de cennet bahçelerinde bir ağaç olarak zikredilen ve kutsal kabul edilen incir Noel kutlamalarının vazgeçilmez yiyeceğidir. Kuran-ı Kerim’de “cennet meyvesi” olarak bilinen incirin üzerine “yemin” edilmiştir. Bazı rivayetlere göre, Hz. Muhammet şöyle buyurmuştur: “ İncirden az bile olsa yiyiniz. Çünkü ben cennetten indirilmiş bir meyveyi söylemiş olsaydım, o meyvenin incir olduğunu söylerdim. Zira cennet meyvelerinin çekirdeği yoktur.”

Yeryüzünde 1200 canlı türü incirle beslenir.

Bunlar arasında kuşların onda biri, meyve yarasaları, primatlar da vardır..

KURU İNCİRİ NERELERDE KULLANABİLİRSİNİZ?

Kuru incirleri sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık ve meze olarak ara öğünlerde, yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Veya, çay ve kahvenin yanında doğal bir tatlı alternatifi olarak yiyebilirsiniz. İncirin içine ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler koyarak, incirin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Ya da tuzlu ve tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz.

Örneğin, olağanüstü bir tadım deneyimi için kuru inciri, keçi peyniri ve karamelize soğanla eşleştirmeyi deneyin! Ayrıca ekmek, kek ve bisküvi yapımda kullanabilir veya pirinç yemeklerine doğrayarak etle servis edilebilirsiniz.

Kahvaltıda incir tüketmek size çok iyi gelecektir. İskele Kuru İncir’i müsli, tahıl gevreği ve yulaf ezmesiyle karıştırıp kahvaltılık gevrek hazırlayabilirsiniz.

Daha önce hiç aşureyi denediniz mi? Aşure, tahıllar, meyveler, kuru meyveler ve kuruyemişlerden oluşan bir karışımdan yapılan bir tatlıdır. Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’da yaygın olarak tüketilen bu tatlıyı yılın belirli zamanlarında yapmak ve insanlara dağıtmak İslam’a göre sevaptır. İncir de aşureyi tatlandıran kuru meyvelerden biridir. İskele Kuru İncir’le siz de istediğiniz herhangi bir aşure tarifini deneyebilir, sofralarınızı bu lezetle şenlendirebilirsiniz.

İskele Kuru İncir’i, biraz sıcak suda yumuşatıp, ince ince dilimleyerek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İSKELE’DEN HER DERDE DEVA KURU İNCİRİN FAYDALARI
Bağışıklığı Kuvvetlendirir
Sindirim Sistemini Düzenler
Kan Şekerini Dengeler
Antioksidan Kaynağıdır
Vitamin Kaynağıdır
Besin Değerleri Tablosu*
Enerji (kcal/kj) 478/2003
Sodyum (gr) 283 mg
Karbonhidrat (gr) 59
Protein (gr) 14,4
Lif (gr) 3
*100gr besin değerine göre.

Paketleme

Kuru incir paketleri
500 Gram
Ürün Adedi Boyut Ağırlık
Kutu 26 Adet 22 x 14 x 3 cm 500 g
Koli 32 Adet 45 x 29 x 25 cm 16 kg
Palet 42 Koli / 1.344 Ürün 80 x 120 x 189,4 cm 672 kg
Kuru incir paketleri
300 Gram
Ürün Adedi Boyut Ağırlık
Kutu 14 Adet 15,5 x 9,3 x 3,6cm 300 g
Koli 63 Adet 47,5 x 29 x 26,2 cm 18,9 kg
Palet 48 Koli / 3.024 Ürün 80 x 120 x 197,8 cm 907 kg

Kuru İncir Tarifleri

Sofralarınıza Renk Katacak Tarifler…
Kuru İncir Dolması

Zeytinyağlı yemek çeşitlerine siz de hayran mısınız? Hem sağlıklı hem leziz olan bir tarifle karşınızdayız. Üstelik yapması da çok kolay. Kuru İncir Dolması. Bu tarif sizi hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle büyüleyecek. Davet sofralarının vazgeçilmezi olacak bu yemeği üzerine limon sıkarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Süre 30 DK
Servis 4
Tarif Detayına Gidin
İncir Uyutması

Sadece üç malzemeyle yapabileceğiniz, diyetteyken de tüketebileceğiniz bir tatlı tarifi duymak ister misiniz? Şeker içermediği için son derece hafif ve sağlıklı bir tatlı. Az malzemeyle, her damak tadına uyacak pratik ve farklı bir tarif yapmak isteyenleri incir uyutmasına alalım. Üzerini dilediğiniz kuru yemişle süsleyebilirsiniz.

Süre 20 DK
Servis 5
Tarif Detayına Gidin
Muhallebili İncir Tatlısı

Yaz-kış doyasıya yeme imkanımızın olduğu kuru incirle yapılabilecek bir başka enfes tarif daha var. Bu tatlı tarifi içerisindeki ceviz, tarçın ve incirin, fırında pişerken etrafa yaydığı koku bile mükemmel hissetmenize yetecek. Mutluluk ve lezzet vaad eden bu tarifi deneyin. Pişman olmayacaksınız.

Süre 45 DK
Servis 6
Tarif Detayına Gidin
İncirli Tart

Dört mevsim rahatlıkla bulabileceğiniz kuru incirle ağızda dağılan ve enfes kokusuyla insanı büyüleyen bir tatlı daha yapabilirsiniz. İster çay saatlerinde ailece yiyebilirsiniz isterseniz misafirlerinize ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Evinizi kaplayacak mis gibi kek kokusuna ve enfes incir tadına şimdiden hazır olun!

Süre 70 DK
Servis 8
Tarif Detayına Gidin